Post Prodüksiyon Nedir? - Vusto
Sosyal Medyada Videonun Önemi
Şubat 5, 2021
Etkinlik Video Çekimi
Etkinlik Video Çekimi
Haziran 1, 2021

Post Prodüksiyon Nedir?

post prodüksiyon nedir

İzlediğimiz belgesel, klip, film, reklam filmi gibi tüm video içeriklerin çekimleri yani prodüksiyon aşaması bittikten sonra asıl sürece, yani post prodüksiyon aşamasına gelinir. Bu aşama da, en az prodüksiyon aşaması kadar önemlidir ve video içeriğe en son hali bu aşamada verilir. Alt yazı eklenmesinden renk düzeltmesine, özel efektlerden seslendirmeye kadar çekim sonrası faaliyetlerinin genel adı olan bu işlemlere (Post Production) göz atalım.

Post Prodüksiyon Nedir?

Post Prodüksiyon Aşamaları

Video Prodüksiyon şirketlerinde şöyle bir deyim vardır: “postta hallederiz“. Çekim sırasında oluşabilecek herhangi bir olumsuz durumun, post prodüksiyon aşamasında giderilebileceğini ifade eder. Yani, post prodüksiyon aşaması sadece düzenleme olarak değil, oluşabilecek olumsuzlukların da giderilebileceği işlemlerdir.

Hızlıca post prodüksiyonda neler yapılır, bunlara bakalım. Elbette buradaki aşamalar projeden projeye farklılık gösterir. Örneğin bir müzik canlı performans çekiminde kurgu aşamasında çok zaman harcanmazken bir müzik klibinde kurgu aşaması, projenin toplam süresinin yüzde 80’ini alabilir.

Kurgu

Kurgu (editing) ya da video düzenleme aşamasında çekilen ham görüntüler seçilir. İstenmeyen kısımlar atılarak düzenlenir ve bir sekansa oturtulur. Daha sonrasında, senaryoya göre bu sekans düzenlenir ve böylece sonraki aşamalara geçilebilir.

Ses Dizaynı ve Müzik

Kurgu aşamasından sonra, istenilen duyguyu ve akışı verebilmek için müzik ve ses efektleri eklenir. Ses efekti, bir arabanın kapı açılma sesi de olabilir, vurucu bir sahne olması açısından yürüyüş sesi de olabilir.

Burada dikkatli olunması gereken çok önemli bir nokta ise kullanılan müzik ve ses efektlerinin kullanılabilmesi için telif hakkının ödenmesidir.

Görsel Efekt

Videolara görsel efekt ekleme konusu çok değişken olsa da, genel olarak her projedeki en can alıcı noktalardan biridir.

Görsel efekt kısmı, yeşil perdede çekilen bir sahnenin düzenlenmesi de olabilir, ateş edilen bir sahnede silahtan çıkan alevin eklenmesi de olabilir.

Ses Düzenlemesi

Yapılan ses dizaynı, eklenen müzik ve çekimin kendisinde olan konuşma ile birlikte elimizde 3 farklı kanalda ses oluyor. Konuşmaların net duyulabilmesi, eklenen kafe ortamı sesinin diğer sesleri çok bastırmaması gibi durumlarda tüm kanalların ses düzenlemesi yapılır ve sahne sahne, bu seslerin düzenlemesi yapılır.

Renklendirme (Color Grading)

Tüm işlemler bittikten sonra, izleyene verilmek istenen duygu için renklendirme yani color grading işlemi en önemli parçalardan biridir. Genelde çekimlerde LOG kayıt yapıldığı için renklendirme olmazsa olmazlardandır ve video içeriğe son hali verilir. Aşağıdaki görselde göreceğiniz gibi; korku, drama ve aksiyon için aynı sahnede farklı renklendirme için vurgulanabiliyor.

Film endüstrisinde sadece color grading yapan kişiler bulunur ve bu mesleğin adı “Colourist”tir.

Post Prodüksiyon Color Grading Ajansı
Color Grading (Renklendirme) Örneği

Post Prodüksiyon Hizmetleri

Bir video içeriğin çekim aşaması ne kadar önemliyse, çekim sonrası da o kadar önemlidir. Hatta bazı durumlarda, çekim sırasında yapılan hatalar post prodüksiyon aşamasında düzeltilebilir.

Yukarıda anlatılan çoğu aşama aslında uzmanlık gerekmektedir. Video içerikteki karşılıklı diyalogda sesin hangi seviyede olması gerektiğini bilmekten, color grading aşamasındaki ten rengini korumaya kadar kompleks noktaları vardır.

Post prodüksiyon şirketleri bu konularda uzmanlaşmış, özel ekipmanlara ve kalifiye iş gücüne yatırım yapmışlardır.

Her ne kadar Post Prodüksiyon çok önemli olsa da, Pre Prodüksiyon aşaması tüm projenin planladığı kısımdır. Sizler için hazırladığımız Pre Prodüksiyon nedir? Makalesine de göz atabilirsiniz.

Post Prodüksiyon Ajansları

Neden bir post prodüksiyon ajansı ile çalışmanız gerektiğini madde madde özetleyebiliriz

  • Görsel efektler çok güçlü bilgisayarlara sahip olmayı gerektirir
  • Color grading aşamasında özel yazılımlar ve kalibre edilmiş özel monitörler kullanılması gerekir
  • Ses düzenleme kısmında, bu işe özel olarak hazırlanmış kulaklık ve ses ekipmanları kullanılması gerekir

Sizin projelerinizde nasıl yer alabileceğimizi ve sizler için neler yapabileceğimizi öğrenmek için aşağıdaki formu hemen doldurun.