Pre Prodüksiyon Nedir? - Vusto
Kamera Kiralama Gerçekten Avantajlı mı
Kamera Kiralama Gerçekten Avantajlı mı?
Mart 24, 2022
Tanıtım Filmi Çekimi
Tanıtım Filmi Çekimi
Nisan 7, 2022

Pre Prodüksiyon Nedir?

Pre Prodüksiyon Nedir?

Pre Prodüksiyon Nedir?

İngilizce Pre Production, prodüksiyon aşamasından önceki hazırlıkları ve yapılması gerekenleri kapsar. Bu aşamada yapılması gerekenler projeden projeye farklılık gösterebilir. Örneğin dizi çekiminde set tasarımı ve inşası önemli bir yer kaplarken, belgesel çekiminde bu adım o kadar da o kadar bir yer kaplamaz.

Pre Prodüksiyon Nedir?
Pre Prodüksiyon Nedir?

Pre Prodüksiyon Aşamaları

Pre Prodüksiyonda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çoğu işte olduğu gibi, video prodüksiyon alanında da planlama çok önemlidir. Gerek ekiplerin büyüklüğü, gerekse bütçelerin yüksekliği dolayısıyla yapılacak en ufak bir planlama hatasından kaynaklanan gecikme belki de yüzbinlerce TL’ye mal olacaktır. Bu yüzden her aşamanın çok dikkatli bir şekilde, işin profesyonelleri tarafından planlanması gerekir.

Bütçeleme

Bütçeleme, bir prodüksiyonun bitirilmesi için en önemli kalemlerden bir tanesidir. Bir projeye başlamadan önce, taslak bütçe çıkarılması ve her detayın atlanmadan bütçeye eklenmesi gerekir. Örneğin, göz ardı edeceğiniz bir “mekan kirası” bütçenizde yer alan “öngörülemeyen gider” kısmını eritebilir.

Alternatifler

Video prodüksiyon alanında her zaman bir B planının hazır olması lazım. Ekibin hastalanması, ekipmandaki bir arıza ya da hava muhalefeti gibi durumlara karşı hazırlıklı olmalı ve her koşul için bir B planı, hatta C planı dahi yapmalısınız.

Tedarikçi Hizmet Sözleşmeleri

Projenin geneli için, mutlaka her tedarikçi ile hizmet sözleşmesi yapmalısınız. Kimi projelerde, planlama ve uygulama aşamaları arasında neredeyse 1 yıl kadar fark olabiliyor. Bu yüzden, henüz planlama aşamasında tüm tedarikçileriniz ile bir ön protokol ya da mümkünse sözleşme imzalayıp, taahhütleri belirlemeniz yerinde olacaktır.

Pre Prodüksiyon Ajansları

Ülkemizde sadece Pre Prodüksiyon hizmeti veren ajans sayısı bir elin parmaklarını geçmez. Genelde Pre Prodüksiyon ve Prodüksiyon hizmeti aynı ajans tarafından sunulur. 

Sizler de Pre Prodüksiyon ajansı arıyorsanız, bizlerle iletişime geçebilirsiniz.