Uluslararası Yoga Günü Canlı Yayını - Vusto
Çekimlerde Prompter Kullanmanın Avantajları
Çekimlerde Prompter Kullanmanın Avantajları
Temmuz 1, 2022

Uluslararası Yoga Günü Canlı Yayını

 Hindistan’ın 2015 yılından beri tüm dünyada düzenlediği Uluslararası Yoga Günü (International Day of Yoga) kapsamında Hindistan Devlet Televizyonu olan DD National (Doordarshan) kanalına Türkiye’de yapılan etkinliğin canlı olarak görüntüsünü aktardık. Yaklaşık 1 milyar kişiye ulaşan canlı yayın yapabilmek bizler için gurur vericiydi.

Hedef ve Yapılması Gerekenler

Proje kapsamında, tüm dünyada 10’larca ülkede aynı anda binlerce kişi Yoga yapacaktı.

Bizden istenen ise Türkiye ayağını sorunsuz ve en az gecikmeli bir şekilde Doordarshan TV’nin sunucularına aktarmamızdı.

Aktardığımız canlı yayın görüntüleri, Hindistan’daki reji ekibi tarafından seçilecek ve yayına verilecekti. Bu yüzden hiçbir canlı yayında olmadığı gibi, bu projede de hataya yer yoktu.

Proje onayı alındıktan sonra hemen planlama (pre-prodüksiyon) aşamasına geçtik.

Canlı Yayın Planlama Aşaması

Etkinlik alanı Haliç Kongre Merkezi’nin, Haliç kıyısındaki açık alanıydı ve yüzlerce katılımcı bekleniyordu.

Açık alan olduğu için Drone görüntüsünü de kullanabilirdik, hem farklı açılardan görüntü almak hem de yere serilecek olan matların simetrisini görüntüye yansıtabilmeyi istiyorduk.

Hindistan Yoga Günü Canlı Yayın

Hindistan Yoga Günü Canlı Yayın

Alandaki keşiften ve aynı alanda daha önce yaptığımız etkinliklerdeki tecrübelerimizle aşağıdaki ekipmanları kullanmaya karar verdik;

  • 6 adet broadcast kamera (Sony PMW-350K)
  • 1 adet Jimmy Jib,
  • 1 adet Drone
  • BlackmagicDesign Studio HD Reji Masası

Daha iyi görüntü alabilmek için her kameranın altına özel olarak 180x180cm sallanmayan platformlar kurulması ve Drone uçuş izninin alınması da önemliydi.

Canlı Yayın Günü

Etkinlik şirketi kurulumu yaparken bizler de kuruluma başladık ve yayın öncesinde provalarımızı yaptık.

Hindistan’daki yetkililer ve diğer ülkelerdeki prodüksiyon şirketlerinin bulunduğu koordinasyon grubundan “your turn Türkiye” mesajını heyecanla bekliyorduk.

Eğitmenler eşliğinde, yüzlerce kişi Haliç kıyısında yoga yapmaya başladı. Bizler de canlı görüntüleri Hindistan’a aktarmaya başladık.

Yayın devam ederken Haliç’te kano ve kürek dersleri de devam ediyordu. Biz de bu fırsatı boşa çıkarmamak için yakalayabildiğimiz kadar görüntü yakaladık ve yayına aktardık. Bir nebze de olsa İstanbul’un güzelliğini göstermeye çalıştık.

Sorunsuz ve sıkıntısız bir şekilde geride bıraktığımız projede, kamera arkası çeken Videographer Özberk Erçe Erikli, Prodüksiyon amiri Ferit Çağlar Gündüz’e şu soruyu sordu: Stres var mı?

O gün stres yoktu ama görüntümüzü 1 milyar kişi izliyor ve onun bir ağırlığı vardı üzerimizde.

Bu projenin kamera arkası görüntülerini izlemek isterseniz: