Sosyal Medyada Videonun Önemi - Vusto
Vusto Video Prodüksiyon Ajansı
Video Prodüksiyon Ajansı Ne İş Yapar?
Ocak 29, 2021
post prodüksiyon nedir
Post Prodüksiyon Nedir?
Mayıs 14, 2021

Sosyal Medyada Videonun Önemi

Videolar; sadece yazı, grafik ya da müzik bulunduran içeriklere oranla daha fazla dikkat çekiyor. Youtube platformunun Pinterest, Facebook ya da Instagram’a kıyasla daha fazla gelişmesi de bu gerçeği doğruluyor. Özellikle ülkemizdeki internet kullanıcıları; metin ya da fotoğraflardan ziyade videolara çok daha fazla değer veriyor. Bu nedenle sosyal medya videoları, dijital pazarlama yönetiminde önemli bir yer kaplıyor.

Facebook ve Instagram, uzun zamandır belirli bir boyutta video yüklenmesine izin veriyor. Bununla birlikte iki platformda da canlı yayın özelliği kullanılabiliyor. Youtube’un inanılmaz yükselişinden sonra video içeriklerin gücünü keşfeden Facebook, Instagram, Twitter ve Pinterest, dijital reklamlar için büyük fırsatlar içeriyor. Buralara yüklenen sosyal medya videosu ile firmaların kurumsal değerlerine ve dijital pazarlama süreçlerine katkı sunuluyor. Kısa ve öz şekilde oluşturulan firma içerikleri, ürün açıklamaları ve hizmet tanıtımları ile tüketicilere ulaşılabiliyor.

Sosyal Medya Videolarının Avantajı Nedir?

İnternette yer alan videolar, oldukça fazla ilgi görüyor. İnternet kullanıcılarından elde edilen veriler, sosyal medya videolarının gücünü gözler önüne seriyor. Öyle ki internette geçirilen zamanın yarısını videolar oluşturuyor. Yani kullanıcılar sosyal medya videoları, Youtube içerikleri ya da haber videoları ile zamanlarını geçiriyor. Hatta kullanıcıların yarısı, mutlaka günde bir kez internete girerek bir video izliyor.

Sosyal medya videosu önemini her geçen gün artırıyor

İnternet kullanıcılarının videolara olan eğilimi her geçen gün daha da artıyor. Dijital pazarlama ve reklam süreçlerinde sosyal medya videolarından yararlanan firmalar, bunun karşılığını kısa sürede alıyor. Sosyal medyada neden video tercih etmeliyiz sorusunun cevapları şöyle sıralanıyor:

  • Öncelikle videolar, çok daha fazla yayılıyor ve kullanıcılar tarafından daha fazla paylaşılıyor. Ayrıca Facebook, Instagram ve Twitter artık video içerikleri diğer içeriklere göre ön planda tutuyor.
  • Sosyal medya videoları; doğru bir şekilde kurgulanmış ve dijital pazarlama tekniklerine uygun ise, metin ya da fotoğraflarla ifade edilemeyen mesajlar rahatlıkla aktarabiliyor. Bunun için videonun uzun olmasına da gerek olmuyor.
  • Facebook, Instagram ya da Facebook, reklam kampanyaları için video içeriklere öncelik veriyor ve video yüklenmesi konusunda teşvik edici yenilikler getiriyor. Firma ya da markalar tarafından üretilen videolar, kısıtlı reklam bütçelerine rağmen milyonlarca görüntülemeye ulaşıyor.
  • Bir sosyal medya videosu, firmanın hedefini, misyonunu, vizyonunu, ürünlerini, kampanyalarını, başarılarını içerebiliyor. Böylelikle tek bir içerik ile firmanın kurumsal niteliğine ilişkin çoğu bilgi sıralanabiliyor.
  • Artık tüm sosyal medya platformlarında canlı yayın özelliği bulunuyor ve canlı yayınları da sosyal medya videoları içerisinde değerlendirmek gerekiyor. Canlı yayınlarda müşterilerle doğrudan iletişim kurulduğundan daha büyük bir sinerji yaratılıyor.

Videolarda Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kullanıcılar her gün yüzlerce video ile karşı karşıya geliyor ve bu içeriklerden sadece birkaçını sonuna kadar izliyor. Bu noktada, önemli olan videoyu hazırlamak değil, videoyu hedef kitleye izletebilmektir. Bu yüzden dikkat edilmesi gereken birkaç husus var.

Videonun Kitleye Uygun Tasarlanması

İster basit bir masaüstü video isterse de yüksek bütçeli bir reklam filmi olsun, ortaya çıkan video hitap edilen kitleye uygun olarak tasarlanmalı ve izlemelerinin sağlanması gerekir.

İlgi Çekici Başlangıç Hazırlanması

Sosyal medyada yayınlanacak videolarda önemli olan ilk saniyelerdir. Kullanıcılar videonun gerisini izleyip izlemeyeye karar verir ve onları tutamazsanız videoyu kapatıp başka içerikler izlemeye başlarlar.

Dijital pazarlama alanındaki tecrübesiyle, video prodüksiyon hizmeti veren Vusto Prodüksiyon sizin için sosyal medyada başarılı olacak reklam videolarını hazırlayabilir. Değişimi yaşamak ve hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.