Çekimlerde Prompter Kullanmanın Avantajları - Vusto
Tanıtım Filmi Çekimi
Tanıtım Filmi Çekimi
Nisan 7, 2022
Uluslararası Yoga Günü Canlı Yayını
Temmuz 1, 2022

Çekimlerde Prompter Kullanmanın Avantajları

Çekimlerde Prompter Kullanmanın Avantajları

Çoğunlukla, prompter kullanmanın konferanslar ve mitingler gibi kalabalıkların önünde kullanıldığı düşünülse de aslında prompter cihazının ortaya çıkışı 1950’lerdeki televizyon dünyasına dayanıyor*. Tabii o zaman kameranın hemen altında konumlanan özel kağıtlarla yapılırken günümüzde, teknolojiyle beraber oldukça ilerledi ve sektörün vazgeçilmezi haline geldi. Bu yazımızda Prompter Kullanmanın Avantajları hakkında bildiklerimizi ve prompter kullanırken dikkat edilmesi gerekenleri sizlerle paylaşacağız.

Prompter Kullanmanın Avantajları

Prompter Kullanmak

Canlı yayınlarda prompter kullanmanın yanı sıra, video çekimlerinde prompter kullanmak hem prodüksiyon aşamasını hem de post prodüksiyon aşamasını çok kolaylaştıran bir yöntemdir. Bu yüzden özellikle metni hazır olan çekimlerde prompter ile çalışmak çok doğru bir yöntemdir.

Prompter Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Prompter kullanımının çekimleri nasıl kolaylaştırdığına değinmeden önce çok daha önemli bir konu olan, dikkat edilmesi gerekenlere değinelim. Prompter doğru bir şekilde kullanılmazsa tüm çekimlerinizi mahvedebilir. Hadi, madde madde bunlara bakalım

Doğru Prompter Boyutu

İhtiyaçlara göre birçok kamera önü prompter çeşidi vardır. Bunlardan kimi telefonla çalışırken, kimisi 17 inçlik kocaman monitörlerle çalışır. Burada mühim olan, kamera önünde olacak kişi ile kamera arasındaki mesafedir. Hiçbir izleyici gözleri sürekli sağa sola kaçan bir kişiyi izlemekten keyif almaz. Elbette, bu yazı düzeninde metinleri ortaya sıkıştırarak ayarlanabilir fakat aşağıdaki mesafelere göre prompter seçmek çok daha mantıklı olacaktır.

  • Kamera ile kişi arasındaki mesafe <1.5 metre = Telefon Prompter
  • Kamera ile kişi arasındaki mesafe 1.5 metre-3.5 metre = Tablet Prompter
  • Kamera ile kişi arasındaki mesafe >3.5 metre = 17 inç stüdyo Prompter
Doğru prompter kullanılmazsa sonuç böyle olabilir

Metnin Doğru Ayarlanması

Hepimiz, yaptığımız çekimlerin bir duygu yansıtması için çalışırız ve kurulan ışıktan color grading aşamasına kadar bunun için çabalarız. Lakin prompter kullanılan çekimlerde metin, düz metin gibi okunursa bunca çaba boşa gider. Bu yüzden olabildiğince “es” vererek, çok uzun cümleler olmayacak şekilde metni parçalara bölüp yansıtmak çok önemli.

Okuma Hızının Ayarlanması

Prompterların yazılımlarında hız ayarı bulunmaktadır ve bu ayar okuyan kişinin okuma hızına göre ayarlanmalıdır. Bunun 2 yöntemi var;

Operatör Tarafından Hızın Ayarlanması

Çekim sırasında prompter operatörü, okuyan kişinin hızına göre yazının akma hızını ayarlar ve çekimin akıcı bir şekilde akmasından sorumludur. Çoğu zaman operatörün ayarlaması tercih edilse de ilk başlarda yazıyı akıtmakta, kamera karşısındaki kişi ile pratik yapması gerekebilir.

Kumanda İle Hızın Ayarlanması

Kamera karşısındaki kişinin eli ya da ayakları kadraja girmediği durumlarda kullanılabilir. Operatörün yaptıklarına ayak uydurmaktansa kişi kendisi hızını belirlediği için akış çok daha rahat olur. Fakat bu durum her çekime uygun değildir.

Prompter Kullanmanın Avantajları

Prompter kullanırken dikkat edilmesi gerekenlere değindik ve şimdi de avantajlarına bir göz atalım.

Post Prodüksiyon Aşamasında Kolaylık

Konuşma içeren bir videodaki en önemli kısım, konuşulanların videoya doğru bir şekilde yansıtılmasıdır. Eğer kamera karşısındaki kişi prompter kullanmamışsa ve metnini akıcı bir şekilde aktaramıyorsa video editör arkadaşlara saç-baş yoldurur. Çünkü her duraksamada, “ııhlama”da o kısmın sekansta kesilmesi gerekir ve bu da post prodüksiyon kısmında iş yükünü oldukça fazla artırır.

Mesajın Atlanmadan Verilebilmesi

Kamera karşısındaki kişinin doğaçlama yaparak söyleyeceklerini iletmesi her zaman bir risktir. Çünkü değinilmesi gereken noktalar unutulabilir, söylenmesi gerekenleri takip eden bir kişi yoksa bu durum ancak kurgu masasına oturulduğunda fark edilir fakat iş işten geçmiş olur.

Akıcı Bir Video Ortaya Çıkması

Başarılı bir videonun en önemli parametresi akıcılığı sağlamaktır. Kamera karşısındaki kişinin akıcı bir şekilde konuşamaması büyük bir sorundur ve prompter bu sorunu ortadan kaldırmakta en efektif çözümdür.

Bu yazımızda prompter kullanım alanlarını, avantajlarını ve dikkat edilmesi gerekenleri ele aldık. Prompter kiralamak istiyor ya da prompterlı çekim yapan bir video prodüksiyon ajansı arıyorsanız aşağıdaki formdan ya da telefon üzerinden bize ulaşabilirsiniz.