Kamera Kiralama Gerçekten Avantajlı mı? - Vusto
Etkinlik Video Çekimi
Etkinlik Video Çekimi
Haziran 1, 2021
Pre Prodüksiyon Nedir?
Pre Prodüksiyon Nedir?
Mart 29, 2022

Kamera Kiralama Gerçekten Avantajlı mı?

Kamera Kiralama Gerçekten Avantajlı mı

Kamera Kiralama Gerçekten Avantajlı mı

Video prodüksiyon sektörü, yaratıcılık kadar ekipman yatırımının da önemli olduğu sektörlerden bir tanesi. Çekilecek görüntülerin, iyi bir ekip ve yüksek bit değerine sahip kaliteli bir kamera ile yapılması gerçekten önemli. Tabii bu kameraların fiyatları 100 bin TL’den başladığı için günümüzde kamera kiralama çokça başvurulan bir yöntem oldu. İşte bu yazımızda, kamera kiralama gerçekten avantajlı mı? Yoksa satın almak mı gerekir bununla ilgili görüşlerimizi paylaşacağız. 

Kamera Kiralama Gerçekten Avantajlı mı
Kamera Kiralama Gerçekten Avantajlı mı

Video Çekim Ekipmanları

Yazımıza başlamadan şunu belirtelim, burada üzerinde duracağımız video prodüksiyon örnekleri küçük ve orta düzey çekimler içindir. Red / Alexa vb. kullanılacak projeler için bu yazı referans teşkil etmiyor.

İster basit, ister kompleks bir video prodüksiyon yapacak olun, ihtiyacınız olan bazı temel ekipmanlar var. Hızlıca bunları bir listeleyelim;

  • Video Kamera
  • Kamera için lens(ler)
  • Mikrofon
  • Işık ekipmanları

Bu 4 maddedeki video çekim ekipmanları, en temel ekipmanlar. Elbette daha üst düzeye çıkabilmek için tripod, gimbal, önizleme monitörü, kamera için cage gibi onlarca farklı ekipmana daha ihtiyaç duyacaksınız.

Yeri gelecek sis makinesine, yeri gelecek bir RGB ışığa ihtiyaç duyacaksınız. İşte tam bu noktada, bu ekipmanların hepsini satın almak mı? Yoksa kiralamak mı? Daha avantajlı sorusunu sormak gerekiyor.

Ekipman Kiralama Maliyet Karşılaştırması

Satın Alma Maliyeti

2022 Mart için, Fujifilm ve Godox’ta satılan ürünlerle çok basit bir maliyet çıkaralım.

Orta Düzey Ekipmanlar

Fujifilm XT-4, 16-80 mm objektif : 25.299 TL

Rode Wireless Go-2 Mikrofon: 6.499 TL

Godox FV150, 2’li kit Led Video Işığı: 9.979 TL

Sadece en temel bu 3 ürünün satın alma maliyeti: 41.777 TL!

Elbette bunun içinde daha tripod, gimbal, cage, hafıza kartı, yedek batarya ya da başka bir ekipman bulunmuyor.

Kiralama Maliyeti

Bir de, bu ürünlerin, Vusto Kiralama‘dan alınan günlük kiralama bedelleri ile kiralama maliyetlerini çıkaralım:

Orta Düzey Ekipmanlar

Fujifilm XT-4, 16-80 mm objektif : 400 TL

Rode Wireless Go-2 Mikrofon: 250 TL

Godox FV150, 2’li kit Led Video Işığı: 300 TL

Toplamda: 950 TL 1 günlük kiralama ücreti çıkıyor.

Yani, yaklaşık 44 kez, tek günlük kiralamada ürünler kendini ancak amorti ediyor. Tabii ki bunlar çok temel hesaplamalar. 

Kamera Kiralama Avantajları

Ekipman kiralamanın avantajlarına detaylıca bakarak, madde madde değinelim

Yatırım Maliyeti Yok

Yukarıda çıkardığımız maliyet tablosuna bakın, en ufak bir çekim için tam 41.777 TL minimum yatırım yapmanız gerekiyor. Ama kiralamada böyle bir yatırım maliyeti söz konusu değil, sadece ihtiyacınız olduğunda kiralayıp o kadar ödersiniz.

Ekipmanın Fiyatının Artması

Bunu dile getirmek çok üzücü olsa da, ne yazık ki video ekipman fiyatları TL karşısında her geçen gün artıyor. Örnek olarak, Akakçe’den aldığımız verilerdeki şu örneğe bakalım:

Sony A7S iii makinenin 24 Mart 2021’de fiyatı 36 bin TL iken, bundan tam bir yıl sonra 24 Mart 2022’de 64 bin TL dolaylarında geziyor.

Sony A7S III Fiyat Tablosu
Sony A7S III Fiyat Tablosu

Kamera Kiralama Dezavantajları

Her ne kadar avantajları çok olsa da, kamera ve ekipman kiralamanın dezavantajları da bulunuyor. Kiralama şirketleri, bu riskleri minimuma indirmek için her türlü çaba ve gayreti gösteriyor, böyle olumsuz durumları yaşamanız çok düşük bir ihtimal olsa da her zaman bir ihtimal söz konusu. Madde madde ekipman kiralama dezavantajlarına bakalım:

Arızalı kamera kiralama ihtimali

Her ne kadar kamera kiralama şirketleri her kiralama bitişinde tüm ekipmanları dikkatlice kontrol etse de, kullanım sırasında ortaya çıkabilecek arızalar da olabilir. Örneğin, görüntünün sarsıntısını azaltmaya yarayan sensör stabilizeri bir önceki kullanımda arızalanmış olabilir. Bu arıza da ancak kullanım sırasında farkedilebilir.

Tutukluk yapan mikrofon kablosu

Çok önemli bir röportaj çekimi yapacaksınız ve yaka mikrofonu kiraladınız. Ama bir önceki kiralamada, mikrofonun kablosu fazlaca büküldü ve arada tutukluk yapıyor. Bunu ne siz, ne de kiralama şirketi kullanmadan ne yazık ki farkedemez.

Çabuk biten / Yıpranmış batarya

Her bataryanın bir ömrü vardır ve bu ömür kullanım alışkanlıkları ile uzayıp kısalabilir. Düzgün şarj edilmemiş, yüksek voltaj gelmiş ya da çok sıcak bırakılmış bir batarya sizi yarı yolda bırakabilir. 

Sonuç

Elbette herkes için kamera kiralama gerçekten avantajlı mı? sorusuna tek bir yanıt vermek çok zor. Ama sık kullandığınız ekipmanları satın alıp, görece daha az kullandığınız ekipmanları kiralayarak en optimum yolu bulabilirsiniz. Örneğin, orta düzey işler için bir kamera alıp, mikrofonu ya da ışıkları ihtiyacınız oldukça bunları kiralayabilirsiniz.

Siz de tüm kiralama ihtiyaçlarınızda, Vusto Ekipman Kiralama‘yı kullanabilirsiniz. Çünkü biz aynı zamanda bir prodüksiyon şirketiyiz. Yani kendimiz, kendi ekipmanlarımızı kullanarak görüntü çekip kurguluyor ve müşterimize teslim ediyoruz. Bu yüzden kullandığımız tüm ekipmanları en ufak bir sorunu olduğunda direk yeniliyor, bakımlarını aksatmadan yapıyoruz.