Etkinlik Video Çekimi - Vusto
post prodüksiyon nedir
Post Prodüksiyon Nedir?
Mayıs 14, 2021
Kamera Kiralama Gerçekten Avantajlı mı
Kamera Kiralama Gerçekten Avantajlı mı?
Mart 24, 2022

Etkinlik Video Çekimi

Etkinlik Video Çekimi

Etkinlik Video Çekimi

Etkinlikler; firmaların marka değerini yükselten, müşterilerinin markaya olan bağlılığını arttıran ya da çalışanların kendi aralarındaki iş birliğini sağlayan en iyi araçlardandır. İleriye dönük oldukça faydalı olan bu organizasyonların etkinlik video çekimi ile ölümsüzleştirilmesi ve dijital olarak yayılması etkinliğin değerini arttırmaktadır.

Etkinlik Video Çekimi
Etkinlik Video Çekimi

Etkinlik kavramı, birbirinden oldukça farklı faaliyetleri içermektedir. Bayi toplantıları, eğitim kongreleri, çalıştaylar, seminerler, imza günleri, dükkan açılışları, turnuvalar, meslek içi eğitim çalışmaları, fuarlar, müsabakalar, kutlamalar ya da yemekler etkinliğe birer örnektir. Gayet eğlenceli geçen bu anlar, etkinlik video çekimi sonrasında işletmelerin arşivinde saklanır ya da internet ortamında paylaşıma sokulur. Elbette etkinliklere özel tasarlanan ve etkinliklerden markalı içerik dağıtımı yapan Pixojen yazılımına da göz atabilirsiniz.

Etkinlik Video Çekimi Çeşitleri Nelerdir?

Etkinlik videosu, çekim yapılan alana ve kullanılan ekipman sayısına göre farklılık göstermektedir. Firmaların ihtiyaçları ve bütçeleri doğrultusunda etkinlik video çekimi için gerekli hazırlıklar yapılmaktadır. Etkinlik videolarını genel hatlarıyla 4 kategoriye ayırabiliriz:

  • Tek Kameralı Etkinlik Videosu: Daha çok yerel düzeyde faaliyet gösteren firmalar tarafından tercih edilen ve az bütçe ile oluşturulan etkinlik videoları olarak bilinmektedir. Tek kameraman, etkinlik boyunca video kaydı yapar. Kameraman etkinlik video çekimi şartlarına göre hareketini ve durduğu pozisyonu kendisi belirler.
  • Rejili Etkinlik Videosu: Birden fazla kameranın olduğu bu etkinlik videosunda, kameraların yakaladığı görüntüler rejide toplanır ve görüntüler arasında istenilen kameraya odaklanılabilir. Örneğin spor etkinliklerinde genellikle reji tercih edilir. Rejili etkinlik video çekimi nispeten daha maliyetlidir.
  • Etkinlik Hikayesi Çekimi: Etkinlik süresince ilgi çeken anların yakalanması ve daha sonra bu anların kurgu ve montaj ile bir klip haline getirilmesidir. Etkinliğin genel videosu yerine, etkinlik boyunca nelerin yapıldığını özetleyen eğlenceli videolardır. Plaket verilmesi, gelinin damada pasta uzatması, futbolcunun klas bir hareket yapması gibi özel detaylar klipte toplanmaktadır.
  • Karma Etkinlik Videosu: Firmaların bütçeleri doğrultusunda etkinlik video çekimi için çeşitli teknikler bir arada kullanılabilir. Karma çekimlerde birden fazla kamera kullanılır, reji görev yapar ve ayrıca klipler için detaylar yakalanır. Bunun yanında katılımcılarla röportajlar yapılabilir. Gala ya da festival gibi etkinliklerde karma prodüksiyon oldukça işlevseldir.

Neden Etkinlik Video Çekimi Hizmeti Almalıyım?

Etkinlik video çekimi, firmaların organizasyonlarda yarattığı izlenimin etkisini büyütmektedir. Firmaların kurumsal kimliklerinin oluşması ve ileriye dönük hedeflerin gerçekleştirilmesi için etkinliklerin düzenlenmesi kadar kayda alınması da önemlidir. Etkinlik video çekimi ile firmaların elde ettiği faydalar şöyledir:

  • Firmalar tarafından düzenlenen etkinliklere katılım genellikle kısıtlı olmaktadır. Örneğin bir dükkan açılışına davetliler ya da cadde üzerinde denk gelen müşteriler katılmaktadır. Kongreye önceden kayıt yaptıranlar, fuarlara ise başvurusu kabul edilenler gelebilmektedir. Zaman ve mekan sınırı olduğu için çoğunlukla ziyaretçi kısıtlamasına gidilmektedir. Etkinlik video çekimi ile her ne sebeple olursa olsun etkinliği göremeyen kişilere de ulaşabilirsiniz.
  • Kongre, seminer, fuar ya da spor müsabakası gibi etkinlikler genellikle her yıl tekrarlanmaktadır. Bu tarz etkinliklerde sponsorların katkısı oldukça önemlidir. Sponsorlar, ancak katıldıkları ya da gözlemledikleri etkinliklere destek olurlar. Önceki etkinlik video çekimi örneklerini potansiyel sponsorlara göndererek daha büyük ekonomik güce kavuşabilirsiniz.
  • Dünya genelinde geleneksel etkinlikler düzenleyen firmaların imajı güçlüdür. Bu nedenle global markalar, yılın belirli dönemlerinde kutlama gecesi, dayanışma yemeği ya da sosyal sorumluluk aktivitesi düzenlemektedir. Etkinlik video çekimi yaptırılarak bu organizasyonla, markaların internet siteleri ya da sosyal medya hesaplarında yayınlanmaktadır. Ayrıca haber siteleri ile paylaşılarak geniş kitlelere duyurulmaktadır. Siz de etkinlik videoları hazırlatarak hedef kitlenizin güvenini kazanabilir, olumlu marka imajı oluşturabilirsiniz.
  • Etkinlik videosu çekimi yaptıran firmaların kurumsal hafızası da güçlü olmaktadır. “Söz uçar yazı kalır” ilkesi gereğince kayda alınan etkinliklerin firma arşive alınması ve kurumsal tarihçenin oluşturulması zaruridir. Sizde etkinlik videoları ile önemli günlerinizi unutulmaz kılabilirsiniz.
Basın Toplantısı Video Çekimi

Etkinlik Filmi Nasıl Çekilir?

Firmaların kurumsal kimliklerinin oluşturulması yönüne önemli adımlardan birisi olan etkinlikler, canlı olarak gerçekleşen ve anlık detayların yaşandığı faaliyetlerdir. Bu nedenle etkinlik video çekimi esnasında yapılacak olan hataların telafisi yoktur. İş ortakları ile paylaşılacak, sosyal medyada yayınlanacak ya da internet sitesinden duyurulacak videolar kaliteli, özgün ve estetik olmalıdır. Bu nedenle etkinlik video çekimi video prodüksiyon ajanslarına bırakılmalıdır.

Vusto Prodüksiyon olarak; genç, dinamik ve yaratıcı kadromuz ile etkinliklerinizin videolarını sanatsal bir değer kazandırıyoruz. Etkinlik video çekimi için özel ses ve görüntü ekipmanlarımızı kullanıyor, yeni nesil video yazılımlarından yararlanıyoruz. Videolarınızı görsel efektlerle donatıyor ve 4K kalitesinde teslimat yapıyoruz.

Etkinlik videolarınızı şansa bırakmamak projelerinizde nasıl yer alabileceğimizi ve sizler için neler yapabileceğimizi öğrenmek için aşağıdaki formu hemen doldurun.